. Veisekasvatus ja deksterid

2013. aasta sügisel alustasid oma pikka teekonda Shotimaalt 10 Dexteri tõuveist ja üks pull. Pärast mitmepäevast pikka sõitu mööda maad ja merd, olid nad kohal! 

Deksteri tõug on pärit Edela-Iirimaalt ning nad on oma loomuliku kasvu poolest kõige väiksemat kasvu veisetõug Briti saartel. Nad on vastupidavad, tugevad loomad, andes nii kvaliteetset piima kui veiseliha. Nende keskmine kaal on 300-350 kg looma kohta ja nad on keskmiselt (ainult!) 92-107 cm mõõtes maapinnast õlakõrguseni. Oma karvavärvuselt on neid kolme värvi – musti, punaseid (pruunikaid) ning halle. Deksteri tõug on tuntud pika eluea (kuni 14 aastat!), oma heade emaomaduste poolest, poegivad tavaliselt ise ning peale poegimist meeldib neile oma peremehega mängida peitust peites oma vastsündinud vasikaid ära pöösastesse, võsasse jms toredatesse paikadesse.

Siin Eestimaa kliimas saavad nad suurepäraselt hakkama väljas ka talvel, kui neil on olemas vesi, toit ning varjualune, kuhu külmade tuule- ja tuisuiilide eest peitu pugeda. Meie farmis on neil olemas ka sissepääs lauta, kuid enamus ajast eelistavad nad olla väljas värskes õhus.

 Nad toodavad suurepärast veiseliha, tavaliselt on vasikate kasvuperioodiks 20-24 kuud, tootes lihakeha kaaluks 145-220 kg.

 Me oleme valinud deksterid, kuna nad on sõbralikud loomad, madala kasvuga ning nende väiksemat lihakeha on kergem müüa otse meie klientidele.

Suurbitannias kogub antud tõug aga popullaarsust, kuna paljud “kuulsad kokad” on hakanud kasutama ja promoma deksteri veiseliha.

Neid on võimalik pidada ka piimakarjana, andes keskmiselt looma kohta 10-12 l piima päevas (3050-3660 liitrit keskmiselt 305 päevase laktatsiooni perioodi kohta). Palju väiksed talud on kasutanud nende piima oma tarbeks, samal ajal kui nad oma vasikaid üles kasvatavad.

Neid on võimalik ristata teiste Briti lihaveise tõugudega, nagu nt Aberdeen Angus, Hereford või Shoti mägiveis, kuid siin juures tuleks olla ettevaatlik, et loomad ei oleks rasvunud paaritusperioodil.